24 września 2008

Polskie strony w wersji dla iPhone

Od kilku tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem iPhone 3G zakupionego w jednej z polskich sieci. Naprawdę dużą frajdę sprawia mi korzystanie z internetu za pośrednictwem tego urządzenia. Trzeba przyznać, że określenie "mobilny internet" nabiera zupełnie innego znaczenia dzięki telefonowi od Apple.

Spośród stron, jakie przeglądam, niektóre przybierają kształty specjalnie dedykowane do iPhone'a. Na przykład od kilunstu tygodni z powodzeniem działa iPhonowa wersja serwisu Media2.pl. Dziś zauważyłem, że równiez Onet.pl i jego mobilna wersja "lajt" wzbogaciła się o obsługę telefonu spod znaku nadgryzionego jabłka. Poniżej kilka screenów.

Lajt.Onet.pl

Media2.pl

22 sierpnia 2008

Premiera iPhone w Polsce

Dziś, w dniu premiery iPhone 3G w Polsce, udałem się do trzech salonów zaraz po wybiciu magicznej północy.

W pierwszym salonie Orange, tuż po otwarciu salonu znalazło się około 5 zainteresowanych klientów. Trzech od razu zabrało się do ataku na stanowiska doradców.



W drugim salonie Orange parę minut później klientów było około 10. Jeden z pierwszych szczęśliwych nabywców iPhone'a zapytany, co skłoniło go do nawbycia tegoż urządzenia odparł - to był impuls.



Prawdopodobnie podobny impuls skłonił osoby przed salonem sieci Era do realizacji swojej najważniejszej potrzeby czyli zakupu cudownego jabłuszka w barwach niebieskiego operatora. Niestety.. osoby, które tego dokonały ulotniły się w niewyjaśnionych okolicznościach. Będąc około 1.10 w salonie Ery byłem jedną z dwóch osoób poza pracownikowi, zainteresowaną iPhonem.

Dodam jeszcze, ze cała procedura aktywacji, podpisywania umowy, prezentacji urządzenia trwa około 25 minut.

Z ciekawostek. Telefon zakupiony w Erze po cenie katalogowej ma założonego sim-locka na rzeczoną sieć. Uprzejmy doradca zapewnił mnie, że zgodnie z regulaminem mam prawo żądać usunięcia sim-locka przez operatora. Niestety, ponieważ Apple nie udostępnia platformy do tej operacji musiałbym czekać miesiąc albo i dłużej.

W obydwu salonach pracownicy gwarantowali mi, że w razie mojego zainteresowania, telefony powinny być na magazynie jeszcze przynajmniej kilka dni.

Poniżej kilka fotek z salonu Orange.



  
  
  
  
  
 

13 sierpnia 2008

iPhone w Orange będzie rewolucją.. ? A w Erze szybko się skończy.

..biorąc pod uwagę podejście pracowników salony Orange w jednym z centrów handlowych, w dużym mieście można by tak stwierdzić. Nie wiem, czy taki sposób reklamowania iPhone jest odgórnie narzucony, jednak faktem pozostaje, że odwrócenie iPhona "do góry nogami" nie przyciąga w ogóle uwagi - szczególnie klientów, którzy widza to urządzenie pierwszy raz w życiu. A może to po prostu źle przyklejona naklejka.. ?



Swoją droga a'propos iPhone. Wiarygodne źródła donoszą, że mimo wielkiego zainteresowania klientów sieci Era, jak i Orange, samych terminali będzie tylko kilka tysięcy. Nie wiem co na to 40 tys. chętnych na ten telefon, jednak przypuszczam, że nie będą oni zadowoleni. Wg. mnie w ciągu pierwszego dnia sprzedaży rozejdzie się większość, jeśli nie wszystkie iPhony.

W sieci Era będzie ich podobno 2 tys. szt. z czego polowa pójdzie do pracowników. Co więcej - wysoce prawdopodobne, że oferta cenowa zaprezentowana na stronach Ery nie jest jeszcze ostateczna. W przypadku, gdy Orange wprowadzi iPhone w bardziej korzystnej ofercie, w dniu premiery w Polsce (22 sierpnia) Era może zaprezentować zupełnie inne cenniki.

22 lipca 2008

Play szykuje ofensywę na rynku biznesowym

Magazyn Network podaje informacje o podpisaniu umowy partnerskiej między P4 a ITT Polska.

Zadaniem partnera sieci Play będzie realizacja nowego projektu sprzedażowego oferty dla firm. W ramach umowy ITT Polska rozbuduje sieć sprzedaży oraz dostarczy klientom sieci kompleksowych rozwiązań.

Z powyższych informacji wynika jasno - Play przygotowuje się do ataku na rynek biznesowy opanowany do tej pory przez trzech największych operatorów. Na pewno jest o co walczyć - klienci biznesowi przeznaczają bardzo wysokie kwoty na usługi telekomunikacyjne oraz zaawansowane terminale. W sieciach Orange, Era, Plus struktury obsługi klientów biznesowych są bardzo rozbudowane dlatego naszemu czwartemu operatorowi nie będzie łatwo.

10 czerwca 2008

iPhone 3G tylko z abonamentem

Wczorajsza prezentacja iPhone 3G wzbudziła dużo emocji. Doczekaliśmy się szybkiej transmisji danych (UMTS/HSDPA) oraz GPS. Szczególny zachwyt budzi cena 199$ (8GB) i 299$ za wersję 16 GB.

Niestety w całej beczce miodu jest też kilka łyżek dziegciu...

1\ Mimo obsługi 3G, iPhone nie ma wbudowanej kamerki do wideo-rozmów. Ten brak można przeżyć. Myślę, że mało kto korzysta z tej funkcjonalności.

2\ Nadal brak systemowej obsługi wiadomości MMS. Co prawda można doinstalować specjalną (nieautoryzowaną) aplikację do tego, jednak szkoda, ze Apple nie uwzględniło tak podstawowej funkcji.

3\ iPhone będzie można kupić TYLKO I WYŁĄCZNIE po podpisaniu kontraktu w sieci AT&T na 24 miesiące. W przypadku poprzedniej wersji iPhone brało się z półki, aktywacja abonamentu była przeprowadzana online poprzez iTunes. W chwili obecnej AT&T stosuje taki sam model sprzedaży, jak w przypadku każdego innego, subsydiowanego telefonu.

Oznacza to, że ceny telefonu na rynku wtórnym mogą osiągać kilku krotność ceny sklepowej.

Pozostaje mieć nadzieję, że w Europie modeli sprzedaży będzie kilka. Polska sieć Orange po zapowiedzi wprowadzenia iPhone na polski rynek pod koniec 2008 r. oświadczyła, że urządzenie będzie dostępne również bez abonamentu. Należy się jednak spodziewać, że cena samego iPhone bez kontraktu będzie miała charakter zaporowy.
Według oficjalnej strony Apple, w Polsce telefon będzie sprzedawany również w sieci Era.

Więcej o polityce sprzedaży iPhone 3G w sieci AT&T na stronach Gizmodo.

18 marca 2008

Protest w TP S.A.

Jak udało mi się dowiedzieć od godziny 20.30 w call center Telekomunikacji Polskiej trwa oficjalny protest ostrzegawczy. Wg. moich informacji pracownicy infolinii TP S.A. nie odbierają telefonów.

Powodem protestów są oczywiście niskie płace. Konsultanci infolinii zarabiają 7 - 8 zł za godzinę netto. Jeśli kierownictwo operatora nie odpowie na żądania podwyżek protesty będą się powtarzać w godzinach, gdy ruch na infolinii jest o wiele większy.

Strajk ma trwać do ok 21.10.

27 lutego 2008

Play po zmianie udziałowców

Netia pozbyła się pakietu 23,4 proc. udziałów w spółce P4. Kupcami okazali się pozostali udziałowcy, czyli Tollerton Investments Limited oraz Novator Telecom Poland S.a.r.l.

Zastanawiałem się, czy możemy w związku z tym oczekiwać jakichkolwiek zmian w strukturze organizacyjnej, filozofii, bądź strategii działalności sieci Play? Okazuje się jednak, że nic z tego - Netia nie miała tak dużego wpływu na działalność P4, jak mogłoby się to wcześniej wydawać. Operator sieci Play był od początku budowany jako niezależny podmiot. Wszelkie powiązania (np. infrastrukturalne) z Netią zostaną przekształcone na normalne umowy handlowe (Netia obsługuje większość transmisji danych dla P4).

Pojawia się jednak inna alternatywa. Tzw. analitycy sugerują zainteresowanie China Mobile polską siecią Play. Marzyli nam się kiedyś Azjaci na polskim rynku i jak widać możemy sie ich w końcu doczekać ;)

Na koniec warto wspomnieć, że to nie koniec współpracy Netii i P4. Już w drugiej połowie roku Netia wystartuje, jako wirtualny operator w sieci Play.

Premier wydał decyzję o zagłuszaniu sygnału GSM

Oto i kolejny dowód na stosowaną przez poprzedni rząd politykę nienawiści - pismo, w którym były premier Jarosław Kaczyński nakazuje powzięcie wszelkich środków w celu zapobieżenia napięciom społecznym..




Tekst na ten temat na stronach Gazeta.pl.

25 lutego 2008

Komórkowa telewizja DVB-H w praktyce

Polscy operatorzy rozpoczęli wspólnie próbną transmisję telewizji w standardzie DVB-H. Testy prowadzone są przy użyciu nadajnika zlokalizowanego na szczycie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz kilku tysięcy (!) telefonów Sagem my750c.

Jak to działa? Wyśmienicie! Obraz i dźwięk są wyraźne i czyste. Nie ma problemu z przeczytaniem napisów na pasku informacji TVN 24 lub TVP INFO. Od czasu do czasu występują jedynie małe przeskoki, smużenie oraz inne efekty kompresji i konwersji pomiędzy standardami. Wymienione niedogodności rzadko kiedy są jednak widzialne dla oka.

Niestety ze względu na regulacje prawne, mało prawdopodobne jest, żeby usługi cyfrowej telewizji naziemnej dla komórek zostały komercyjnie wdrożone jeszcze w tym roku. Producenci telefonów nie oferują jeszcze dostatecznie dużej liczby terminali dedykowanych obsłudze DVB-H.

Wykorzystywany podczas testów Sagem to w praktyce zupełnie zwyczajny telefon. Oprócz obsługi mobilnej telewizji i aparatu 2 megapiksele, nie znajdziemy w nim nic ciekawego. Sagem my750c prawdopodobnie nie znajdzie się nigdy w komercyjnej ofercie żadnego z operatorów.

W temacie mobilnej telewizji pojawiła się jeszcze jedna bardzo ciekawa informacja. Podczas minionego Kongresu w Barcelonie, portal Media2.pl dotarł do informacji, wg. których już w przyszłym roku na terenie Polski udostępniona zostanie możliwość odbioru telewizji satelitarnej w komórce ma się to stać za sprawą konsorcjum, które wspiera rozwój standardu DVB-SH. Nieocenioną zaletą tego rozwiązania jest bardzo duży zasięg. Sygnał będzie docierał do każdego zakątka w kraju. Więcej na ten temat w Media2.pl.

Poniżej zdjęcia testowego Sagema oraz krótkie wideo :)



19 lutego 2008

Milionerzy rządzą TP SA

Branżowy serwis Telepolis.pl opublikował wiarygodne informacje na temat zarobków zarządu Telekomunikacji Polskiej. Tabelka z kwotami aż sama prosi się o komentarz. Nie trudno również popaść w zdenerwowanie widząc, jak dobrze zarabiają władze TP SA.

Nikt oczywiście nie ujmuje "zasług" zarządu dla funkcjonowania firmy oraz prawa do godziwych zarobków jego członków. Zastanawiam się tylko dlaczego tak duże pieniądze wędrują do kierownictwa monopolisty, który bardzo często niską jakość swych usług, zacofanie technologiczne w niektórych regionach kraju oraz wysokie ceny tłumaczy realiami rynkowymi oraz wysokimi kosztami inwestycji?

Być może, gdyby zarobki zarządu były bardziej uzależnione od wyników firmy, do takiej sytuacji by nie doszło a ludzie pracujący w TP SA skierowaliby swoją uwagę w stronę klientów zamiast własnych kieszeni.

Dla przykładu warto wspomnieć, że konsultanci w warszawskich call-center zarabiają między 7 a 8 zł za godzinę netto. Jak na Warszawę trzeba przyznać, że są to stawki głodowe ;)

07 stycznia 2008

Kultura w komórce

Zespół PasjaGSM.pl po sukcesie aplikacji Ginger oferującej rozkład jazdy autobusów miejskich w komórce funduje nam kolejną niespodziankę. ArtMobile - to nasze podręczne centrum informacyjne o wydarzeniach kulturalnych w mieście. W chwili obecnej projekt obejmuje jedynie Poznań ale można się spodziewać, że w najbliższym czasie oferta informacyjna będzie uzupełniana o kolejne miasta.

Sam często bezskutecznie poszukuję wiadomości o ciekawych wydarzeniach kulturalnych odbywających sie w moim mieście, co nie zawsze się udaje. Mimo istnienia kilku portali oferujących tego typu informacje, żaden z nich nie jest godny miana "centrum informacji kulturalnej". Tak przynajmniej jest w Poznaniu.

A tu proszę. Już niedługo będę cieszył się dostępem do newsów kulturalnych w swoim telefonie :) Na obecnym etapie ArtMobile aplikacja oferuje jedynie rozkład spektakli teatralnych oraz repertuar kin, jednak jak zapewnił mnie Piotrek Baranowski z PasjaGSM Team już niedługo programik będzie wzbogacony o kolejne możliwości.

Konferencja dot. ArtMobile odbędzie się w czwartek 10 stycznia, wtedy też poznamy więcej szczegółów samego projektu.

Więcej już 10 stycznia na Artmobile.PasjaGSM.pl